Počet výsledků: 154

Otevřít filtraci

Vázaný na chromozom X je jiný název pro X-vázaný. Viz také pohlavně vázaný, chromozom X.

Vázaný na chromozom Y je jiný název pro Y-vázaný. Viz také pohlavně vázaný, chromozom Y.

X-vázaný neboli vázaný na chromozom X je jeden z několika typů dědičnosti, jakými se může v rodině přenášet nějaký znak nebo i genetická porucha. Dědičnost onemocnění (nebo obecně nějakého znaku) závisí na typu postiženého chromozomu (autozom nebo pohlavní chromozom). V případě X-vázané dědičnosti se jedná o geny na chromozomu X (tj. jednom z pohlavních chromozomů). Muži mají pouze jeden chromozom X, proto bývají X-vázanými onemocněními postiženi častěji než ženy, neboť ty mají dva chromozomy X. U žen může přítomnost druhého chromozomu X, který neobsahuje danou mutaci, způsobit to, že onemocnění se buď vůbec neprojeví, nebo jsou jeho příznaky jiné či mírnější. Viz také typy dědičnosti, pohlavně vázaný, chromozom X.

Pohlavně vázaný je jeden z několika typů dědičnosti, jakými se může v rodině přenášet nějaký znak nebo i genetická porucha. Dědičnost onemocnění (nebo obecně nějakého znaku) závisí na typu postiženého chromozomu (autozom nebo pohlavní chromozom). V případě pohlavně vázané dědičnosti se jedná o geny na pohlavních chromozomech (tj. na chromozomu X nebo na chromozomu Y). U lidí se pojem „pohlavně vázaný“ obvykle vztahuje na vlastnosti nebo poruchy ovlivněné geny na chromozomu X, protože ten obsahuje mnohem více genů než chromozom Y. Muži mají pouze jeden chromozom X, proto bývají pohlavně vázanými onemocněními postiženi častěji než ženy, neboť ty mají dva chromozomy X. U žen může přítomnost druhého chromozomu X, který neobsahuje danou mutaci, způsobit to, že onemocnění se buď vůbec neprojeví, nebo jsou jeho příznaky jiné či mírnější. Viz také typy dědičnosti, X-vázaný, Y-vázaný.

Y-vázaný neboli vázaný na chromozom Y je jeden z několika typů dědičnosti, jakými se může v rodině přenášet nějaký znak nebo i genetická porucha. Dědičnost onemocnění (nebo obecně nějakého znaku) závisí na typu postiženého chromozomu (autozom nebo pohlavní chromozom). V případě Y-vázané dědičnosti se jedná o geny na chromozomu Y (tj. jednom z pohlavních chromozomů). Chromozom Y mají pouze muži, proto se Y-vázané onemocnění může projevit pouze u nich, nikoli u žen. Vazba nějakého konkrétního onemocnění či genetické poruchy na chromozom Y se však prokazuje poměrně obtížně. Viz také typy dědičnosti, pohlavně vázaný, chromozom Y.

Abnormality chromozomů je jiný název pro chromozomální abnormality. Viz také abnormální, chromozom.

Chromozomové aberace je jiný název pro chromozomální abnormality. Viz také abnormální, chromozom.

Chromozom je dlouhá molekula DNA, která obsahuje část genetické informace (obr. 1). U rostlin a živočichů (včetně člověka) se chromozomy nacházejí v jádru každé buňky. Platí přitom, že: většina lidských somatických (nepohlavních) buněk obsahuje 23 párů chromozomů (23 × 2 = 46 chromozomů): tyto buňky označujeme jako diploidní; pohlavní buňky (tj. spermie a vajíčka) obsahují pouze 23 chromozomů – od každého páru pouze jeden; takové buňky označujeme jako haploidní. Při dělení buněk jsou chromozomy maximálně zhuštěny, takže při pozorování pod mikroskopem vypadají jako tlusté tyčinky (obr. 2). Obrázek 1: Schematické znázornění struktury chromozomu (vlevo), jeho vztah ke genům (vpravo) a struktuře DNA (dole). (Zdroj: depositphotos.com) Obrázek 2: Normální mužský karyotyp, neboli sada 23 párů chromozomů. (Zdroj: MUDr. Romana Mihalová, Cytogenetická laboratoř ÚBLG a VFN 1. LF UK, 2010, https://www.wikiskripta.eu/index.php?curid=6342) Viz také karyotyp a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz chromozom.

Chromozom Y je jeden ze dvou pohlavních chromozomů. V každé lidské buňce (s výjimkou vajíček a spermií) se nacházejí dva pohlavní chromozomy, jejichž kombinace určuje pohlaví jedince: ženy mají dva chromozomy X, muži mají jeden chromozom X a jeden chromozom Y. Viz také chromozom.

Nepohlavní chromozom je jiný název pro autozom. Viz také chromozom.

Zobrazeno 1 až 10 z 154

Počet výsledků